Co se změnilo pro rok 2021
Vážení rodiče,

píšu již čtvrtý dopis Oproti loňskému roku. Na jednu stranu jsem rád, že s vedoucími držíme směr a neustále pracujeme na kvalitě tábora, což sebou přináší každý rok několik změn. Na druhou stranu jsem trochu smutný, že se každý rok vynoří spousty nových problémů, proti kterým musíme bojovat.

Také bych rád podotknul dvě věci. Píšeme zde jenom změny, které se týkají dětí a rodičů. Proto zde nenajdete spousty interních změn, novinek a vylepšení. Některé letošní změny mohou znít trochu více striktněji vůči rodičům. Věříme, že většina rodičů nečiní nic se špatným úmyslem. Chceme spíše důrazněji vyjasnit některé problematické pasáže a nastavit jednotný přístup. Je potřeba si uvědomit, že tábor čítá téměř 90 lidí a každá zvláštnost se nám může velice dramaticky násobit. Omluvte proto prosím trochu nekompromisní přístup v některých otázkách.

Cena tábora bude nově 4 000 Kč.

Změna: Cena tábora bude pro rok 2021 o 500 Kč vyšší.
Důvod: Cena tábora odráží cenu jeho provozu. Jsme nezisková organizace, která všechny peníze investuje do naší činnosti. Vedoucí dostávají pouze symbolickou odměnu, která stěží vyváží čas, který do tábora přes rok investujeme. Několik let jsme si drželi stejnou cenu, ale bohužel jsme nedokázali udržet vyrovnaný rozpočet a proto musíme přistoupit ke zdražení tábora.

Webový profil.

Změna: Po registraci dostanete unikátní přístup do profilu. V něm budete mít přehledně všechny důležité věci spojené s táborem.
Důvod: Chceme nabídnout jedno přehledné místo, kde se dozvíte všechno podstatné pro daný táborový rok. Nemusíte tedy v případě potřeby prohledávat emailovou schránku a hledat co kde bylo poslané. Zároveň doufáme, že díky tomu ubydou klasické komplikace pramenící z toho, že někteří rodiče přehlédli, zapomněli nebo jim nebyla doručena nějaká informace.
Odkaz najdete na stránce po registraci nebo v potvrzovacím emailu. Prosím uložte si ho a jednou za čas zkontrolujte jeho obsah (zvláště před táborem se ujistit, že máte nachystané všechno potřebné).

Omezení balíků nad 1kg.

Změna: Balíky nad 1kg musejí být adresované na tábor, nebo hlavního vedoucího a jméno dítěte na papírku (ideálně v záhlaví přiloženého dopisu). To proto, abychom balík mohli otevřít my vedoucí a jeho obsah ochudili o všechny sladkosti, než ho předáme patřičnému dítěti.
Důvod: Když jsme předávali za jeden den 2 balíky o hmotnosti 6, 7 kilo jednomu táborníkovi a když se nám pak pochlubil, že jsou napěchované sladkostmi, pochopili jsme dvě věci. Daný rodič zcela ignoroval naši prosbu o omezení sladkého. A také nám došlo, že většina dětí nebude ten den zajímat nic jiného, než urvat nějaký podíl. Včetně faktu, že mu budou těžce závidět. Chceme tedy i touto cestou vyslat signál, že tábor není sladkostní výkrmna.

Zrušený návštěvní den.

Změna: Již nebude oficiální návštěvní den.
Důvod: Je to změna, po které jsme už dlouhou dobu pošilhávali. Loni nám změna tábořiště a hlavně doporučení skrze hygienu ukázalo, že tábor může být bez návštěvního dne a rádi bychom to tak nechali.

Věkový limit pro účastníky tábora.

Změna: Děti, kteří mají za sebou první rok střední školy, již s námi nemohou bohužel jet.
Důvod: Velice horké téma i mezi vedoucími a protože je to za mě hodně podstatná novinka, rád bych zde důkladně vysvětlil náš důvod. Pokud vezmeme 15 let jako pomyslnou čáru, pak když se podívám do statistik pravidelných účastníků, tak nám bude každý rok odrůstat 2-5 dětí. Nemůžeme všechny vzít mezi vedoucí (a ani nechceme, parta vedoucích je specifická a ne každý do ní zapadne tak, abychom udrželi týmového ducha, který je důležitý pro kvalitní práci směrem do tábora a k dětem). Proto se musíme smířit s faktem, že se budeme muset bohužel každý rok s některým super dětmi, dříve nebo později, rozloučit a nemá cenu je brát na tábor tak dlouho, dokud je tábor samotné nepřestane bavit.

Druhá, za mě podstatná věc, je fakt, že střední škola děti změní. Dost často je čeká rok bez rodičů na intru, pravidelné dojíždění a spousta dalších podstatných změn. To se musí jistým způsobem odrazit v jejich osobnosti. Je sice trochu nefér všechny házet do jednoho pytle, ale dost často se setkáváme s tím, že děti ve věku od 15 let a výše tábor, nebo spíše jednotlivé programy, doslova kazily a to i třeba nechtěně. Občas stačí jenom negativními reakcemi na program nebo naše nápady, nakazit i mladší děti, kteří jsou na tyto věci dost vnímavé a zároveň ke starším dětem vzhlížejí, což celou problematiku ještě násobí.

Nenahlášené zdravotní omezení.

Změna: Dítě, které bude mít nenahlášené léky, nebo zdravotní omezení (uvedené lékařem v nástupním papíru, nebo takové, které si přejete abychom respektovali), nebude přijato na tábor.
Důvod: Rád bych řekl, že tohle je reakce na pár nezodpovědných rodičů, ale v loňském roce jsme měli v přihlášce 6 záznamů o zdravotním omezení (povětšinou alergie) a pak jsme v průběhu dne rozdávali léky pro 20 dětí. Dokonce 5 z nich mělo stravovací omezení. Opět nám jeden z rodičů tak nějak zapomněl říct, že dítě se léčilo z docela vážných psychických problémů. Chápeme, může se stát, že rodiči nedojde, že speciální táborový režim a únava v druhé půli tábora, dost ovlivní psychiku a může způsobit rapidní zhoršení. Pomyslným loňským vrcholem byl účastník, který měl alergii na laktózu, což jsme se dozvěděli až z nástupních papírů večer na táboře.

Nechceme tedy přebírat zodpovědnost za děti o kterých neznáme jejich zdravotní stav, na který se nemůžeme dopředu připravit. Ten zdroj problémů vnímáte tak, že rodiče nepovažují některé onemocnění, nebo omezení za něco, co musí hlásit dopředu a bohužel se nacházejí takový rodiče, kteří tuhle hranici mají posunutou trochu výše. V této reakci tedy nastavujeme jasná pravidla zdravotních omezení.

Formulář na léky.

Změna: Rodiče dětí, kteří berou nějaké léky, poprosíme o vyplnění speciálního formuláře, kde budeme mít přehledně vypsané dávkování (denní doba). A tyto léky budou uložené v sáčku se jménem dítěte.
Vše se dočtete zde: https://orvo.cz/tabor/zdravo
Důvod: Moc bychom chtěli rodiče poprosit o pomoc při systematizování výdeje léků. Každý rok strávíme celou první noc prací, při které se snažíme vytvořit systém rozdávání léků. Sepsat si, které dítě kdy máme volat, co všechno má dostat a mít přehled co to je za léky. Rodiče dětí, kteří budou mít nahlášené léky tedy poprosíme o vyplnění jednoduché tabulky, kterou si pak budeme moci v klidu doma připravit, vytisknout a hned od příjezdu být připraveni na správný režim.S pozdravem
Roman Stejskal (hlavní vedoucí) a tým vedoucích