Historie tábora

Historie tábora Orvo Bučovice

Historie a dědictví našeho tábora sahá až do roku 1996, kdy se konali první tábory na základně ve Vřesovicích. Na těchto táborech si svoje první dobrodružství zažívali i dnešní vedoucí.

Na tuto tradici navazujeme do teď. Bereme si inspiraci nejenom v organizaci tábora, ale na úžasných vzpomínkách z dětství stavíme i současné programy.

V roce 2015 vznikl spolek ORVO a hlavním vedoucím tábora se stal Roman Stejskal. Pět let jsme strávili na základně ve Vřesovicích, v roce 2020 jsme změnili lokalitu a nyní 14 táborových dní trávíme v Hornicích.

Naše předchozí tábory

Asterix a Obelix 2023

V letošním roce se v našem táboře odehrálo nezapomenutelné dobrodružství, které děti prožily v roli odvážných Galů. Tábor se proměnil v galskou vesnici a táborníci se spolu s Asterixem a Obelixem postavili Římanům. Po příjezdu do Hornic děti přivítali samotní Asterix a Obelix. Provedli je vesnicí a uspořádali velkou hostinu pro všechny obyvatele. Děti se ve hře snažily přelstít římské vojáky a nalovit divočáky, kteří se ukrývali v jejich táboře. Do vesnice přijel Caesar a nabídl Asterixovi sázku. Pokud děti splní dvanáct úkolů, které vymyslel, Římané opustí Galskou vesnici. Asterix souhlasil a děti se pustily do práce. Ve vesnici se objevil špion, který začal dělat problémy. Děti musely zjistit, jak takový špion vypadá. Přišly na to, že skutečný špion má pravý knír. Řešily několik dalších záhad, aby špiona odhalily. Následně zjistily, že někdo ukradl Druidovi knihu lektvarů, která je zamknutá v truhle pod tajným kódem. Musely ji získat zpět, aby mohly splnit úkoly, které jim Caesar vymyslel. Náročná a dobrodružná cesta k truhle jim vzala hodně úsilí. Děti se ale vždy dokázaly spojit a problém vyřešit. Panoramix musel odcestovat na sněm druidů. Římané ho však unesli. Děti se vydaly na záchranu Panaromixe. Obcházely římské pevnosti a snažily se získat informace o tom, kde se Panaromix nachází. Tábor se stal římskou pevností. Děti zde musely uvařit falešný nápoj Rotovous, který by měl římským vojákům dodat nadlidskou sílu. Děti nakonec osvobodily Panaromixe a společně uvařily skutečný lektvar. Caesar byl poražen a Římané opustili Galskou vesnici. Tábor Asterix a Obelix byl skvělou příležitostí pro děti, aby se naučily něco nového o kultuře Galie. Děti se také skvěle zabavily a vytvořily si nezapomenutelné vzpomínky.

Egypt 2022

V letošním roce se z našeho ORVO týmu stala cestovní kancelář, se kterou děti odjely na dovolenou do Egypta. Po ubytování v našem luxusním hotelu jsme se jako správní turisti vydali na hon po památkách. Bohužel se ve stejnou dobu rozhodli navštívit stejnou destinaci i archeologové, kterým se povedlo aktivovat kouzelný obelisk a ten přesunul náš celý zájezd do minulosti. Tam se děti setkávají s bohem slunce, Ra. Nedlouho poté se ale kolem našeho tábora začaly pohybovat podezřelé postavy a děti byly bohem Ra vyslány zjistit, co mají za lubem. Dětem se povedlo vystopovat Apofise, boha temnoty, který je vůdcem právě těchto podezřelých osob. Zjistili, že Apofis chce zničit obelisk, který je jedinou věcí, která může děti dostat zpět domů. Večer se Apofisovi a jeho služebníkům povedlo vplížit do tábora a obelisk zničit. Bůh Ra se pokusil s Apofisem vyjednat mír, ale byl jím unesen. Děti se dozvěděli, že bůh Ra je vězněn na konci světa, v podsvětí. Při cestě do podsvětí potkají boha Anubise, který v podsvětí vládne. S jeho pomocí se jim povede boha Ra zachránit. Po konečné bitvě s Apofisovými pomocníky se povede obelisk obnovit a děti se tak mohli v pořádku vrátit domů.

Star Wars - Thrawn 2021

V roce 2021 se OrvoTábor vydal do předaleké galaxie, aby pomohl křehké, sotva vznikající Nové republice nastolit spravedlivý řád v celé galaxii. Zdálo se to jako snadný úkol po porážce Císaře u Endoru, nicméně zbytku Imperiálních sil se chopil geniální velkoadmirál Mitth'raw'nuruodo (zkráceně Thrawn), navrátivší se z Neznámých oblastí. Museli jsme tedy rychle shánět nové spojence, zdroje, lodě a také informace jako agenti novorepublikové tajné služby. Při plnění těchto úkolů jsme narazili na mnoho hrdinů Rebelie jako Han Solo, Leia Organa Solo, Luke Skywalker či Lando Calrissian. Současně se nám podařilo získat pár nových přátel a spojenců v podobě Mary Jade či Talona Karrde a celého národa Noghrijů, kterým jsme zachránili jejich rodnou planetu, Honoghr. Ti se ukázali jako klíčoví, kdy jeden z jejich agentů, Rukh, odstranil posledního velkoadmirála Thrawna doslova minutu před jeho úplným vítězstvím nad Novou republikou. Díky všem těmto činům tedy může v předaleké galaxii konečně zavládnout mír...

Sedm Statečných 2020

Letos jsme se vydali na divoký západ do městečka Strawberry. Že je opravdu divoký se ukázalo hned první den, kdy nás přepadli bandité v čele s Hanzem Zjizvenou tváří a ukradli nám veškeré zásoby. Jelikož bylo požadované výpalné příliš vysoké a my jej nemohli splatit, dali nám čas do dalšího dne. Pokud bychom ani tehdy nezaplatili, vypálí celou vesnici a povraždí všechny obyvatele. Peníze jsme naštěstí sehnali, ale to bylo banditům málo. Chtěli si z nás udělat poslíčky, ale to už bylo moc. Večer se sešla městská rada, obyvatelé utvořili ranče na boj proti banditům a rozhodlo se, že seženeme armádu a ta nám pomůže. Další den jsme tedy zjistili, kde je nejbližší vojenská posádka a vydali se pro pomoc, kterou nebylo vůbec lehké sehnat. Večer přichází vytoužená pomoc - válečný veterán. Sám. Je tedy nutné sehnat pistolníky. Jeden - vexlák Andy Dlouhoprsťák již v městečku je. Dal nám tip na dalšího pistolníka Luckyho Bedřicha. Ten nám přislíbí pomoc, jen když mu pomůžeme ukrást banditům dynamit a tím překazit vlakovou loupež. Ráno jsou vedoucí rančů a vexlák zatčeni. Vedoucí jsou podmínečně propuštěni, aby sehnali peníze na vykoupení vexlákových dluhů. Ten jim doporučí dalšího pistolníka - indiána. Ten je však neznalý západní kultury. S naší pomocí se mu podařilo začlenit a dokonce má za sebou i úspěšné rande. Dalšího rána vtrhl do městečka postřelený pistolník. Ihned jsme začali stavět nemocnici, shánět doktory a vyrábět medikamenty. Pistolník byl zachráněn a přidal se k nám. Následující den přijíždí do městečka pistolník Levas, který žádá o pomoc. Chce chytit a popravit obávaného banditu Pravase. Nakonec se však ukázalo, že pravda je přesně opačná. Levas byl popraven a Pravas se stal dalším pistolníkem. Poté jsme se dozvěděli o legendárním lovci. Když jsme prokázali naši odvahu a vytrhli zub medvědovi, také se přidal k nám a spolu s ostatními šesti statečnými večer zahnal bandity. Bandité si to ale nenechali líbit a v noci nám zapálili banku. Ráno jsme se vzbudili a zjistili, že jsme byli časoprostorovou smyčkou hozeni do roku 2016. I tento problém jsme však vyřešili a vrátili se zpět. V městečku jsme chytili špeha a dozvěděli se o prokletí Zjizvené tváře. Je nesmrtelný a pokud se jej chceme nadobro zbavit, musíme nejprve zlomit kletbu. I to se nám však podařilo a poté, co sedm statečných - vexlák Dlouhoprsťák Andy, Lucky Bedřich, veterán -slav, indián Šlápl Do Hovna Bosou Nohou, postřelený pistolník, Picco Pravas, lovec Hugh Sklenička, porazilo a zatklo Hanze Zjizvenou Tvář, byl předveden před soud a popraven. Tak opět zavládl na divokém západě klid a my se mohli vrátit domů.

Pán Prstenů 2019

Tento rok jsme zůstali, v návaznosti na ten minulý, v krásném fantasy světě profesora Tolkiena. Posunuli jsme se však o více něž 50 krajových let do budoucnosti a přidali se k dobrodružství Bilbova synovce, Froda Pytlíka. Po zjištění pravé totožnosti Bilbova prstenu, jsme jej s pomocí dalších tří hobitů a hraničáře Aragorna dostali do domu pána Elronda, kde mělo být rozhodnuto o jeho osudu. Velká Elrondova rada se nakonec rozhodla vyslat malou družinu s prstenem do Mordoru, k Hoře Osudu, kde jedině se dá Jeden prsten zničit. Tato družina a její členové postupně museli čelit mnohým nebezpečenstvím. Prošli jsme s ní přes zrádné doly v Morii, kde jsme bohužel ztratili čaroděje Gandalfa, skrze lesy paní Galadriel či enta Stromovouse a potyčku se skřety na Parth Gallenu, kde jsme ztratili Boromira, syna správce Gondoru. Také jsme pomohli vojskům Rohanu a Gondoru při obraně jejich zemí před armádami skřetů Sarumana a Temného pána Saurona. Nakonec jsme pomohli i Frodovi vystoupit na Orodruinu, Horu Osudu, a vhodit Jeden prsten do jejích plamenů. Zničení prstenu zapříčinilo pád i samotného Saurona, čímž jsme pomohli zajistit mír v celé Středozemi.

Hobit 2018

V roce 2018 jsme se s Orvo Táborem přenesli do Středozemě slavného J. R. R. Tolkiena. Spolu s hobitem Bilbem jsme se přidali k družině Thorina Pavézy, který se chtěl pokusit znovu získat svůj dávný domov, Osamělou horu. V té se však usídlil strašlivý drak Šmak. Hned na začátku naší cesty jsme narazili na skupinu zlobrů, které jsme však lstí přinutili zkamenět. Poté jsme se již dostali do Posledního domáckého domu pána Elronda, kde jsme dostali potřebné rady a zásoby pro přechod Velké Divočiny. První z překážek byly Mlžné hory, které jsme zdolali spíše díky štěstí a pomoci čaroděje Gandalfa, který skolil Velkého skřeta, vládnoucího v horách. Skřeti nás však pronásledovali z hor a unikli jsme jim díky pomoci Velkých orlů. Díky nim jsme se přiblížili k Temnému hvozdu, k jehož přejití nám poskytl rady kožoměnec Medděd. Po překonání nástrah Hvozdu a následně i Dlouhého jezera jsme se konečně dostali k cíli naší cesty, k Osamělé hoře. I s drakem jsme si nakonec poradili a Osamělá hora se vrátila do vlastnictví potomků Durina.

Odyssea 2017

Orvo Tábor 2017 nás přenesl do časů hrdinů, mýtických stvoření a antických bohů. Dostali jsme se k Tróji právě v čas, abychom stihli pohled na trojského koně. Po úspěchu této lsti, jsme se rozhodli vrátit do evropského Řecka ve flotile moudrého Odyssea. Bohužel díky jeho velkému podílu na porážce Tróje na nás padl hněv některých bohů, nejvíce však Poseidóna, vládce moří. Na útrpné cestě jsme porazili Kyklopa Polyféma, unikli ze spárů čarodějky Kirké a navštívili hrozivé Podsvětí. Postupně jsme unikli Seirénám a Skylle s Charybdou až jsme dorazili na ostrov nymfy Kalypsó, kde jsme si odpočinuli před poslední částí naší cesty. I poslední hněv Poseidóna jsme přečkali a dorazili na Odysseovu rodnou Ithaku. Zde nás čekal poslední úkol, pomoci získat zpět srdce královny Pénelopy. I s tím jsme si však poradili a tak i pro nás skončila Odysseova putování.

Stroj času 2016

Snad každý si někdy v životě přál mít stroj času. Tuto možnost chtěl světu dopřát Institut zakázané fyziky, oblastní pobočka Vřesovice, ale bohužel se stroj času dostal do nesprávných rukou. Tito zloduchové, měli v úmyslu podpořit některé osobnosti historie a tím změnit budoucnost. Děti se tedy přidaly k výpravě s cílem zastavit případné změny v minulosti. Postupně navštívily starověký Egypt a Řecko. Na anglickém kontinentu pomohly na trůn bájnému Artuši, i skotskému hrdinovi Williamu Wallacovi. Okusily kouzlo Divokého západu i „zlatých dvacátých“ let v Americe. Nakonec se jim podařilo zmocnit ukradeného stroje času a pro zachování minulosti se rozhodly stroj času zničit.

Asterix a Obelix 2015

V roce 2015 děti prožívaly dobrodružství v galské vesnici, kde společně se známou dvojicí Asterixem a Obelixem a druidem Panoramixem bojovali proti Římanům v čele s Juliem Caesarem. Děti mimo jiné pomohly ochránit vesnici před nečekanými útoky Římanů, zachránit Panoramixe z Caesarových spárů, odhalit římské špióny či ulovit kance, kterého si pak společně upekly.

Stopařův průvodce po galaxii 2014

Letos děti putovaly vesmírem galaktickou lodí Srdce ze zlata. Jejich cílem bylo najít vládce galaxie, předat mu petici proti stavbě hypergalaktické dálnice a zabránit tím zničení planety Země. Během svého dobrodružství poznaly mnoho nových přátelských i nepřátelských obyvatel vesmíru, jejich planety i zvyky. Statečně se vyrovnaly s nelehkými a často velice zákeřnými úkoly a nástrahami. Naši odvážní cestovatelé vesmírem se ničeho nezalekli a nebezpečí hrozící planetě Zemi dokázali odvrátit.

Dračí legenda 2013

Tento ročník se děti vydaly až na třetí konec světa, aby zde pomohly malému království Chřibohoří v boji se zlým mágem, a vydobyly si slávu po boku krále Berena a jeho dračích bojovníků. Protože na temné čáry mága jejich udatnost nestačila, čekal děti nelehký úkol získat na svou stranu pomoc bájných tvorů a národů Chřibohoří. Vedeni starou legendou objevily poslední dračí vejce, ze kterého se jim záhy zrodil mocný drak. Záchranou elfské princezny pak získaly pomoc lesních elfů a zruční trpaslíci jim vykovali magické dýky. V porážce temného mága už dětem nestálo nic v cestě.

Divoký západ 2012

Příběh, kterého se děti zúčastnily, se odehrál v 60. letech 19. století na divokém americkém západě. Po boku statečného šerifa Lucky Wingse je čekal boj s nelítostnými bandity, přátelství s indiány, a trocha zlaté horečky.

Orient 2011

Dětští dobrodruhové se s námi vypravili na cestu kolem světa po stopách slavného Willyho Foga. Výprava však záhy nabrala nečekaný směr. Po přepadení Araby se děti ocitly v indické vesničce, a při čekání na Orient Express poznávaly místní život a kulturu. Vděčni za poskytnuté přístřeší pomohly děti Velkému Sultánovi ochránit vesničku před arabskými nájezdníky a za odměnu získaly legendu k bájnému indickému pokladu.

Král Artuš 2010

Ocitli jsme se v příběhu staré anglické legendy. Vedeni kouzelníkem Merlinem, se děti vydaly hledat mocný meč Excalibur, který měl dopomoci mladému Artuši stát se králem. Výprava byla úspěšná, a nový král se dětem odvděčil čestným místem u kulatého stolu. Společně pak vybudovali sídlo Kamelot, a vydali se na rytířskou výpravu za tajuplným Svatým grálem.