Co se změnilo pro rok 2020
Vážení rodiče,

Každý tábor je nám mimo mnoha jiného také velkou školou, stále chybujeme a stále se z toho učíme. I letos tedy přicházíme s novinkami a změnami, které mají za cíl zlepšit kvalitu tábora a vyhnout se každoročním problémům.

Úprava k používání mobilních telefonů

Změna: Mobilní telefon bude možné používat pouze v pauze po svačině od snězení svačiny do začátku dalšího programu (cca 16:15 - 16:45).
Důvod: Omezení používání mobilních telefonů se již loni setkalo s pozitivním ohlasem jak na straně vás rodičů, tak na naší straně. A byli jsem nadšení, kolik rodičů nám říkalo, že už dětem mobil ani nedává. Nad úplným zákazem stále neuvažujeme, protože omezení splnilo hlavní cíl, který jsme si od toho dali (tedy větší zapojení dětí do táborového života). Nově ale toto okno výrazně zkrátíme. Místo polední pauzy jej přesuneme na pauzu svačinovou, tedy 16:00 - 16:30. Je to doba, kdy budou mít děti možnost si vyřídit svoje záležitosti s okolním světem. Polední klid má být buď skutečným klidem, nebo prostorem pro čtení, hraní deskových her, povídání si s kamarády.

Volání jenom s kontaktní osobou

Změna: Volat přes táborové telefony s dítětem je možné jenom pro kontaktní osobu uvedené v přihlášce.
Důvod: Další pravidlo je sice pouze okrajové, ale přesto já osobně, jako hlavní vedoucí, na něm hodně trvám. Pokud budete s dětmi chtít komunikovat prostřednictvím telefonu vedoucích, pak to umožníme pouze z kontaktního čísla uvedeného v přihlášce. Rádi vyřídíme zprávy, předáme sms, ale pokud vás zajímá jak se děti mají, pošlete jim radši dopis nebo pohled a doufejte že odepíšou. Chceme postupně dojít k situaci, kdy tábor bude opravdu 14 dní odříznutý od reality a děti se budou moci skutečně plně zanořit do táborového života a omezený kontakt s okolním světem bude zprostředkován pouze vzrušující cestou dopisů a pohledů. Největší problém je to u dětí, kterým se nejvíce stýská. Když jim totiž sami volají různí příbuzní s obavou jak se děti mají, neustále se jim tím připomínají, což většinou vede do začarovaného kruhu.
Byli bychom rádi kdybyste tuhle myšlenku dodržovali i při volání na telefony dětí.

Kontrola povinného vybavení

Změna: Budeme skutečně kontrolovat, že děti mají povinnou výbavu a případné nedostatky řešit s rodiči.
Důvod: Opět věříme, že toto “pravidlo” se nebude týkat žádného z vás, ale pro opakující se problémy budeme letos u dětí kontrolovat povinnou výbavu, kterou stanovujeme v nástupních dokumentech. Jak jsme říkali v loňském roce, není to omezení jenom pro samotné dítě, ale většinou i pro jeho táborovou skupinku a většinou i pro vedoucí, kteří tyto problémy musí řešit.

Tábor a jídlo
Loňský tábor pro nás vedoucí také znamenal velké rozčarování kolem jídla. Jelikož kvalitní stravu a dostatečné pokrytí energetického výdeje u dětí je pro nás velice důležité, dospěli jsme ke čtyřem závěrům/změnám.

Změna: Omezte sladkosti, které děti na tábor dostanou.
Důvod: V první řadě bychom rádi apelovali na vás rodiče. Dávejte dětem jen opravdu omezené množství sladkostí. Není třeba, aby děti měly na každý den jedno balení nějakých bonbonů nebo brambůrků. Bohatě postačí jeden pytlík a pár tyčinek pro celý tábor. Je pravda, že pro většinu dětí čeká na táboře větší fyzická aktivita než na jakou jsou zvyklí a proto potřebují dostat do těla více energie. Ale měla by to být kvalitní energie a ne cukry a olejem nasáklé sladkosti, které skutečně nic nevyřeší. Děti je navíc často jedí právě namísto klasického jídla, čímž se situace ještě zhoršuje.

Změna: Úprava jídelníčku
Důvod: Z naší strany přistoupíme naopak k přehodnocení jídelníčku. Budeme se snažit obměnit jídelníček a zařadit klasická česká jídla, abychom eliminovali případy, kdy dětem skutečně něco nechutná.

Změna: Jídlo v táborové kuchyni po 24 hodin.
Důvod: Děti budou mít po celý den k dispozici vždy možnost se něčím dojíst, aby se jim pokryla jejich energetická spotřeba (nikoliv však jejich chutné jazýčky). Už dříve většinou po každém jídle zůstal v jídelně k dispozici tác nevydaných porcí. Přesto se na to více zaměříme a kdykoliv do kuchyně někdo přijde, bude mít zaručeno že bude dosytosti nakrmen.

Změna: Výrazná obměna sortimentu v obchůdku.
Důvod: A poslední změnou, kterou připravujeme, je značná obměna v našem obchůdku. Sortiment bude skutečně sloužit jako možnost dokoupení nějaké zdravé sladkosti. Tedy již více v něm nenajdete bambůrky obsahující 30% oleje, čokoládové tyčinky atd... a budeme mít více fit tyčinky a nějaké “zdravé mlsání”.
Je nám jasné, že tábor je pro většinu dětí opravdu hodně velká změna režimu a jako aktivní sportovci si uvědomujeme, že jídlo je důležitým prvkem. Největší vliv to má hlavně u dětí, kteří z domu nejsou zvyklí na pohyb a naopak jsou zvyklí se dojídat sladkostmi. Ty čeká na táboře mnohem vyšší celková spotřeba energie, kterou nejsou schopni pokrýt nezdravou stravou a tělo není schopné se v tomto deficitu aktivně zapojovat do programu. Je s tím spojená náladovost, ospalost a samozřejmě se dětem nechce do žádných aktivit.

Informace o zdravotním stavu dítěte

Změna: Budeme vyžadovat od rodičů znát zdravotní (fyzický i psychický) stav dětí.
Důvod: Tato změna sice vznikla na základě jednoho konkrétního případu, se kterým jsme se museli loni popasovat, ale jelikož náš tábor je opravdu fyzicky (a tedy i psychicky) náročnější a některé hry mohou představovat jisté rizika, uvědomili jsme si, jak podstatné je pro nás znát aktuální stav dítěte.
Nechceme vás nijak strašit, neplánujeme žádné nebezpečné výpravy. Přesto i obyčejná noční hra nebo atmosférický prvek ve hře se může změnit v dost nepříjemnou událost pokud do toho zapojíme dítě, které třeba v nedávné době zažilo nějakou velice stresující událost (těžce neslo smrt v rodině, šikana ve škole atd...) a my to nevíme, takže na to nemůžeme být připraveni. Podobně můžeme mluvit o fyzických parametrech. Astma, které se přihodí někde v lese 2 kilometry od tábora, nedávno doléčený úraz/zlomenina při běhací hře. A v neposlední řadě dost často rodiči zatajovaná porucha ADHD, která nám o dítěti a jeho fungování na táboře dost napoví.
Nechceme děti preventivně vyřazovat z programů či je nějak znevýhodňovat. Chceme se připravit na možné komplikace, zaměřit na děti pozornost, nebo si prostě jenom připravit nouzové varianty. Protože když nejsme připraveni, tak na takové situace už pouze reagujeme a taková reakce nemůže být nikdy tak komplexní jako kdybychom na podobný případ byli připraveni.
O to více vás žádáme abyste tyto omezení uváděly do přihlášky, nebo nás o tom informovaly před táborem. Potřebujeme mít čas se seznámit se situací a připravit se na ni.

Zaplacení celé částky a nové storno podmínky

Změna: Zaplacení celého účastnického poplatku do 3 měsíců od přihlášení.
Důvod: S tímto problémem jsme se ve větší míře potkali až loni. Rodiče nám z různých důvodů odhlašovaly děti z tábora a to dokonce i několik týdnů před začátkem, což už považujeme za dost pozdní termín, pokud se nejedná o zdravotní problémy. Budeme tedy vyžadovat zaplacení plné částky do 3 měsíců od přihlášení dítěte a také mírně změníme storno podmínky.
Stále ale bude platit, že je možné se domluvit na různých výjimkách a zvláště u dětí, kteří již na táboře dříve byly, se budeme snažit najít nějaké východisko při případných problémech.

Ubytovávání do stanů

Změna: Do stanu se mohou děti ubytovávat až na pokyn hlavního vedoucího po příjezdu autobusu a vyřešení všech nejasností kolem stanů.
Důvod: Snad každý rok řešíme nějaké komplikace, nejasnosti a reklamace kolem výběru a ubytování do stanů. Celé se to komplikuje právě tím, když jsou už děti ubytované a pak se velice těžce přesouvají (byť jenom o stan vedle). Proto se budou děti ubytovávat společně, až vedoucí nachystají vše potřebné.
Zde bych rád také zdůraznil, že děti, které se ubytují dříve než to bude povolené, tak budou jejich věci přesunuty zpět k ostatním na verandu.
Na důvody, že musíte dětem pomoci se vybalit a ubytovat, můžeme odpovědět rovnou zde. Děti, které nejsou schopny se sami ubytovat, nebo jsou, ale mají příliš starostlivé rodiče, nám prosím na tábor vůbec neposílejte. Tohle prostě patří k táboru a pokud by byl opravdu vážný problém, pak pomůžou vedoucí.

Změny, které nejsou vidět
Rád bych tady zdůraznil, že přestože popsané změny více méně směřují k vám rodičům, i na straně vedoucích se pro letošní rok připravuje velký balík změn. A ne vždy budou pro nás znamenat zpříjemnění práce, většinou spíše naopak. Jsme ale přesvědčení, že povedou ke zvýšení kvality tábora a proto jsme odhodlaní se jimi řídit.
Například jsme upravili systém nahrávání fotek z tábora a snad budeme schopni dodávat nové fotky každý den. Přidáváme různé drobné změny kolem garancí a organizace práce pro hladší průběh tábora. Máme nové cíle co se týče atmosférických prvků na táboře. Na dalších změnách neustále pracujeme a snažíme se je zapracovat.



S pozdravem
Roman Stejskal (hlavní vedoucí) a tým vedoucích